Sosna z recyklingu
Drewno sosnowe pochodzące z recyklingu przyczynia się do ekologicznego podejścia w produkcji mebli. Meble wykonane z sosny z recyklingu oferowane w naszym sklepie posiadają certyfikat FSC®.
Drewno sosnowe posiada intensywnie zabarwioną twardziel, co wpływa wytrzymałość i trwałość drewna. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że drewno sosnowe należy do gatunków lekkich i miękkich, dlatego wymaga szczególnej pielęgnacji. Należy unikać kontaktu drewna z wodą, źródłami ciepła, ostrymi oraz ciężkimi przedmiotami. Mebli sosnowych nie należy stawiać na nierównym podłożu, gdyż może to przyczynić się do wypaczenia mebla. Do cech charakterystycznych sosny należy zaliczyć:
- niewielką liczbę sęków,
- wyraźne słoje,
- jasne cętki przewodów żywicznych (w drewnie późnym),
- niewidoczne promienie drzewne.
Drewno sosnowe posiada jasnożółty odcień bieli i ciemniejszą twardziel, najczęściej o barwie brązowo-czerwonej. Im twardziel jest ciemniejsza, tym drewno jest bardziej wytrzymałe. Wysoka zawartość żywicy w drewnie wpływa na proces bejcowania i lakierowania, utrudniając otrzymanie jednolitego koloru. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie impregnatu do drewna. Należy pamiętać, że drewno sosnowe ma tendencje do pękania i paczenia.
Meble wykonane z drewna sosnowego pochodzącego z recyklingu charakteryzują się niepowtarzalnym wyglądem. Przebarwienia, pęknięcia, usłojenie czy ślady po gwoździach podkreślają wyjątkowość każdego mebla. Wszelkie „wady” drewna, są integralną częścią każdego projektu.
Mango
Drewno mango uzyskiwane jest z drzewa zwanego Mango Indyjskie lub Mangusodrzew. Jest to wiecznie zielone drzewo pochodzące z Azji, a dokładniej z obszarów Indii, Malezji, Filipin oraz Chin. Mango Indyjskie dorasta do 30 metrów wysokości i żyje nawet 300 lat. Drewno uzyskane z Mangusodrzewa jest jasne o brązowo-zielonkawej lub szarawej barwie. Drewno mango posiada rozmyte usłojenie, dzięki czemu wzór nie jest przytłaczający. Z kolei wyraźne ziarno nadaje wyjątkowego charakteru. Meble z drewna mango najczęściej są lakierowane, szkliwione lub olejowane. Gwarantuje to różnorodne wykończenie, dzięki czemu łatwiej wybrać odpowiedni mebel.
Drewno mango charakteryzuje się wysoką twardością materiału i odpornością na wilgoć. Nie odkształca się pod wpływem wody, co zasługuje na szczególne wyróżnienie. Jest to więc idealny surowiec do wyrobu stylowych mebli, które będą zdobić mieszkania przez długie lata. Drewno to jest jednak podatne na pękanie, czemu w łatwy sposób zapobiega utrzymywanie stałej wilgotności powietrza. Ze względu na piękny kolor oraz unikatowy rysunek drewna, meble z mango są najczęściej proste, bez dodatkowych ozdobników. Doskonałym przykładem jest kolekcja stołów i ławek z linii Iron Craft, gdzie to właśnie drewno gra pierwsze skrzypce. Meble mango będą doskonałym wyborem do wnętrz w stylu loftowym, modernistycznym oraz rustykalnym. Dzięki ciepłym i chłodnym tonom, meble te nie są trudne w aranżacji.
Przykładowe meble mango
- Long Island – wyjątkowa kolekcja mebli łącząca naturalne drewno w ciepłym odcieniu z drewnem lakierowanym na biało. Dzięki takiemu zestawieniu meble te doskonale sprawdzą się we wnętrzach w stylu prowansalskim, skandynawskim, a także rustykalnym.
- Scorpion – proste i stylowe meble o loftowym charakterze. Meble z kolekcji Scorpion zostały postawione na metalowych, cienkich nóżkach dzięki czemu drewniany blat wysuwa się na pierwszy plan. Meble te oferowane są w dwóch kolorach: mango naturalne oraz mango szare.
- Infinity Home – unikatowe meble o niebanalnym designie. Na uwagę zasługują tu blaty stołów i stolików, które zostały ułożone w geometryczny wzór rombów.
Drewno bielone
Drewno bielone otrzymywane jest z różnych gatunków. W meblarstwie najczęściej spotyka się bielone drewno bukowe, dębowe, kasztanowe, orzechowe i sosnowe. Swoją nazwę zawdzięcza odcieniowi jaki drewno otrzymuje po obróbce. Bielone drewno uzyskiwane jest poprzez wapnowanie za pomocą oleju, wosku lub farby. Metoda ta rozjaśnia drewno, i podkreśla jego naturalne walory takie jak słoje, sęki, przejścia kolorystyczne.
Bielone meble dzięki zabezpieczającej warstwie wierzchniej są bardziej odporne na czynniki zewnętrzne niż surowe drewno. Pielęgnacja jest więc dość prosta i nieskomplikowana. Należy unikać kontaktu mebla z wodą, źródłami ciepła i ciężkimi przedmiotami. Należy także zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza, w zależności od gatunku drewna, z którego mebel jest wykonany. Bielone meble warto co kilka miesięcy zabezpieczyć olejem. Dzięki temu mebel zachowa swój wygląd, uzyskując dodatkową ochronę przed zanieczyszczeniami.
Komentarze