raty przez internet leasing przez internet
Ściany w salonie

Ściany w salonie

Kolory ścian do salonu – jakie wybrać?

Salon, obok kuchni, często pełni rolę serca domu. Tu rodziny gromadzą się i spędzają wspólnie czas, tu przyjmuje się gości, je posiłki i jest to pomieszczenie zapewniające ogólnie rozumiany relaks i dobry wypoczynek. Pojawia się więc wiele pytań jak tą przestrzeń zaaranżować, jak pomalować ściany, jakich użyć materiałów i kolorów. Kolory ścian w salonie powinny przede wszystkim współgrać z aranżacją i odpowiadać wszystkim domownikom. Najlepiej sprawdzą się więc neutralne kolory do salonu jak szarość, beże czy też biel. Jednak zwolennicy wyrazistych kolorów, wzorów czy faktur mogą tu zaszaleć. Salon, w przeciwieństwie do sypialni, nie musi być harmonijną ostoją przywodzącą na myśl jasne odcienie, pośród których dobrze się wyśpisz. W salonie możesz postawić na kontrastowe kolory np. czerń i biel, wyraziste wzory geometryczne lub wiele strukturalnych alternatyw jak np. panele 3D. Nowoczesne ściany w salonie to na przykład modne pasy, romby czy zyg-zaki. Doskonałym pomysłem na ścianę w salonie może być także modna krata. Wszystkie te zdobienia możesz wykonać samodzielnie przy użyciu kilku kolorów farby i taśmy malarskiej lub wykorzystać jeden z tysięcy dostępnych wzorów tapet.  

Kolory, ich znaczenie i oddziaływanie na przestrzeń

Wiele barw posiada przypisane do siebie znaczenie oraz w konkretny sposób oddziałuje na otoczenie. I tak biel to skojarzenie z czystością, niewinnością i ogólnie pojętym dobrem. We wnętrzu białe ściany dają wrażenie świeżości i nowości, a także optycznie rozjaśniają przestrzeń. Biały salon będzie więc miejscem jasnym i czystym. Zbyt wiele bieli, zwłaszcza o chłodnych tonach, może wprowadzić do wnętrza niechciany chłód i wyobcowanie, a nawet stworzyć wrażenie wnętrza szpitalnego. Należy więc biel połączyć z innymi kolorami i ciepłymi dodatkami. Kolor zielony symbolizuje przyrodę. Odcień ten zgrabnie łączy wnętrze z zewnętrzem zacierając granice pomiędzy nimi. W zielonym salonie łatwo będzie się zregenerować, odpocząć i uspokoić. Zieleń zapobiega konfliktom, co doskonale sprawdzi się w rodzinnej przestrzeni dziennej. Dodatkowo, spędzony tu czas przywiedzie na myśl chwile spędzone na łonie przyrody. Niebieskie kolory w salonie przywiodą na myśl skojarzenia z niebem i wodą, a co za tym idzie z nieskończonością. Błękitne ściany zapewnią poczucie chłodu ale i czystości. Z kolei ciemne odcienie z granatem na czele pobudzą zaufanie i pozytywnie wpłyną na kreatywność i procesy przyswajania wiedzy. Niebieski jako najchłodniejsza barwa doskonale łączy się z bielą, szarością ale i ciepłym odcieniem drewna. Szare kolory ścian do salonu polecane są do wnętrz, w których ma gościć równowaga. Jest to doskonały kolor do łączenia z każdą inną barwą. Występuje zarówno w odcieniach chłodnych jak i ciepłych, co pozytywnie wpływa na jego uniwersalność. Szary salon będzie więc idealnym tłem dla wszelkiego rodzaju dodatków. Czerwień we wnętrzu to poczucie ciepła, energii i siły, ale w nadmiarze może prowokować do gniewu. Jest to wspaniały kolor dla odważnych i energicznych osób. Popularnym kolorem we wnętrzach jest także kolor fioletowy. Kojarzy się on z bogactwem, tajemnicą i władzą. Fioletem otaczali się władcy i królowe. Wykorzystany na wszystkich ścianach może przytłoczyć, ale jedna fioletowa ściana salonu z pewnością pobudzi kreatywność i wyobraźnię. 

Kolory w salonie

Na pytanie jaki kolor do salonu wybrać nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Wiele zależy od osobistych upodobań i preferencji domowników. Od rozkładu pomieszczenia oraz ilości światła wpadającego do wewnątrz. Warto jednak zwrócić uwagę na uniwersalne zasady stosowania kolorów we wnętrzach. Jasne barwy powiększają optycznie przestrzeń i rozjaśniają ją. Są wspaniałą bazą dla drewna, ciemnych dodatków czy żywych odcieni w postaci akcentów. Czarne lustro Sunburst czy Obraz Lustro Drzewo wprost perfekcyjnie będą się prezentować na jasnym tle. Lustrzane elementy tych ozdób dodatkowo odbiją światło i stworzą ciekawy klimat we wnętrzu. 

Ciemne kolory stworzą przytulne, często eleganckie wnętrze ale mogą znacznie je pomniejszyć i przytłoczyć. Czarne, granatowe i bordowe ściany dobrze więc rozjaśnić za pomocą jasnych mebli, akcesoriów i tkanin. Jasne dekoracje zawieszone na ciemnym tle wyjdą na pierwszy plan i stworzą niepowtarzalną ozdobę. Biała ozdoba ścienna Orchid zaprezentuje się niezwykle elegancko na ciemno-szarej ścianie. Szare ściany w salonie doskonale sprawdzą się w nowoczesnej aranżacji. Decydując się na styl skandynawski wybierz pastelowe farby do salonu.

Pamiętaj, aby nie bać się eksperymentować i wykraczać poza tradycyjne wzorce. Kolory ścian do salonu to baza dla całej aranżacji, którą dzięki odpowiednim dodatkom możesz łatwo modyfikować i dostosowywać do swoich potrzeb.